Cartoon curler

BOB WISEMAN TROPHY 2017/18
RINKS--FIXTURES--RESULTS

Bob Wiseman Trophy WINNERS 2017/18
CONGRATULATIONS
TO
THE WINNING RINK

East Kilbride & Haremyres C.C. Bob Wiseman WINNERS 2017/18

Laura Weir....Ross Owen....Alison Paterson....Archie Craig


19th March 2018
BOB WISEMAN FINAL REPORT
By Willie Craig

Tonight was the Bob Wiseman Final
between the teams of
Archie Craig skip, Alison Paterson third,
Ross Owen second and lead Laura Weir
against Jim Strang skip, Carol Marsh third,
second Willie Craig and leading Fiona McGinnis.

This was definitely a game of two halves.
After four ends Jim and his team were 5-1 up
but Archie and his team got a four in the fifth end
and then went on to score singles in the next three ends
to win 8-5.

This report is shorter than normal
because I am away to lie in a darkened room
DEVASTATED!!!!!!!.
On a serious note congratulations to the winning team
of Archie, Alison, Ross and Laura.
Also a special thank you to the large crowd
who turned up to support the finalists.



13th March 2018
BOB WISEMAN SEMI FINAL REPORT
Two very close semi-finals tonight.
First Archie Craig and his team
against Willie Baird’s team.
This game was nip and tuck all the way.
Willie in the seventh end with his last stone
split a stone outside the house in for a two
and this tied the scores at 5-5.
Last end Archie drew around the guards
and onto the button with his first stone.
Willie was a bit heavy with his last stone
giving victory to Archie and his team
of Alison Paterson, Ross Owen and Laura Weir.

The second semi was between brothers
Jim and George Strang.
Asked who she was supporting
mother Agnes said diplomatically
“THE WINNER “.
This game was tied at 4-4 after five ends
but then Jim and his team pulled away
and won the next three ends to win 10-4.
Jim's team was Carol Marsh,
Willie Craig and sub Fiona McGinnis.
Finally a thank you to everyone
who came along to support the semi-finals.
It was very much appreciated by everyone on the ice.
The final will be played on Monday 19/03/18 @ 5.45pm
and I hope a lot of you
can come along to support the finalists.
Also this night the cheque from the charity frog race
will be presented to Maggie’s.

Report and Tables by President and Match Sec',
Willie Craig


9th March 2018
Email received from our President and match secretary Willie Craig.
GOOD EVENING ALAN,
FIND ATTACHED WISEMAN TABLES
WITH ONLY ONE GAME TO PLAY WHICH WON'T AFFECT THINGS.
GAMES WITH AN X AT THEM WERE NOT PLAYED
OR WERE SHORTENED DUE TO WEATHER
AND DID NOT AFFECT END RESULT OF SEMI FINALISTS.

THE SEMI FINALS ARE:-
SECTION 1 WINNERS
ARCHIE CRAIG....V....SECTION 2 RUNNERS UP WILLIE BAIRD

SECTION 2 WINNERS
GEORGE STRANG....V....SECTION 1 RUNNERS UP JIM STRANG

THESE WILL BE PLAYED ON TUESDAY 13/03/18 @ 5.45PM.
CAN I ENCOURAGE AS MANY AS POSSIBLE
TO COME DOWN AND SUPPORT.
COULD YOU PUT THE ABOVE ON THE WEB SITE.
THANKS IN ANTICIPATION YOURS,
WILLIE


SECTION ONE

East Kilbride & Haremyres CC Wiseman Trophy  2017/18

BOB WISEMAN TROPHY
RINKS 2017/18
SECTION ONE

1) Skip Marion Craig
Third Jim Craig
Second Agnes Strang
Lead Robert Paterson

2) Skip Jill Strang
Third Robert Tait
Second Linda Smith
Lead George Ballantyne

3) Skip Jim Strang
Third Carole Marsh
Second Willie Craig
Lead Catherine Raeburn

4) Skip Jackie Craig
Third Peter Henderson
Second Janet Leiper
Lead Archie McFarlane

5) Skip Archie Craig
Third Alison Paterson
Second Ross Owen
Lead Laura Weir

6) Skip Willie Dykes
Third Margaret Brown
Second Bill Gibson
Lead Elisabeth Forsyth

7) Skip Ryan Asher
Third Audrey King
Second George Brown
Lead Fiona Argo




SECTION TWO

East Kilbride & Haremyres CC Wiseman Trophy  2017/18

SECTION TWO

8) Skip Tommy Campbell
Third Mhairi Baird
Second James Strang
Lead Mary Strang

9) Skip William Baird
Third Alison Paton
Second John Gilmour
Lead Caroline Morrison

10) Skip Willie King
Third Emma Craig
Second Jim Boyd
Lead Karen Dalgarno

11) Skip John King
Third Margaret Ferguson
Second Alex Rennie
Lead Gail Gilmour

12) Skip George Strang
Third Alison Taylor
Second Jim Drumgold
Lead Issy Tait

13) Skip Alex Torrance
Third Stella Cassidy
Second Chris Rennie
Lead Catherine Morrison

14) Skip Elaine Semple
Third David Lawson
Second Aileen King
Lead Bill Fraser



RESERVES..Rachael Hannen, Brian King, Tom Bryson
Craig Lambie, Colette Maule, Daniel Marsh,
Jim Morrison, Fiona McGinnis, Bill Paton,
Douglas Paton, Katy Richardson, Lockhart Steele,
Alistair Torrance, Elaine Turnbull.


BOB WISEMAN FIXTURES
Wed 03/01/18..5.45pm...1 v 2...8 v 9

Wed 10/01/18..8.00pm...3 v 4...10 v 11

Mon 15/01/18..8.00pm...5 v 6...2 v 7...12 v 13

Wed 17/01/18.87.00pm...1 v 3...9 v 14

Mon 22/01/18..8.00pm...4 v 5...8 v 10

Wed 24/01/18..8.00pm...6 v 7...11 v 12

Thur 25/01/18..5.45pm...2 v 3...13 v14...9 v 10

Mon 29/01/18..8.00pm...1 v 4...8 v 12

Mon 05/02/18..8.00pm...2 v 6...12 v 14

Tue 06/02/18..5.45pm...5 v 7...9 v 13

Thur 08/02/18..5.45pm...1 v 6...10 v 12...8 v 11

Mon 12/02/18..8.00pm...3 v 5...8 v 13

Thur 15/02/18..5.45pm...4 v 6...11 v 14

Mon 19/02/18..8.00pm...4 v 7...2 v 5...10 v 13

Wed 21/02/18..8.00pm...3 v 6....9 v 12

Mon 26/02/18..5.45pm...1 v 5...8 v 14

Wed 28/02/18..8.00pm...3 v 7...11 v 13

Mon 05/03/18..8.00pm...2 v 4...9 v 11

Wed 07/03/18..8.00pm...1 v 7...10 v 14

Semi- Final
Tuesday 13th March 2018 at 5.45pm

Final -
Monday 19th March 2018 at 5.45pm


Inter Club
Matches and RESULTS


Punchbowl Rinks
Fixtures and RESULTS


Dun Medal
Rinks Fixtures and RESULTS


Bob Dickie Trophy Club Pairs
Rinks Fixtures and RESULTS


Presidents Trophy
and Opening Bonspiel
Rinks Date Time and RESULTS


The Duneaton Salver Points Trophy

Haremyres Medal Singles
Pairings, Date, Times and RESULTS


Millenium Stone Trophy
Rinks Date, Times, and RESULTS


Centenary Trophy
Rinks Date, Times, and RESULTS


Hamilton Rosebowl Ladies League
Rinks, Fixtures, and RESULTS


Craig Cup Ladies Pairs
Rinks, Fixtures, and RESULTS


Diary Dates

Site Contents Page



Last Update To This Page

20th March 2018